TÁVÉRZÉKELÉS
A távérzékelés során a különböző hordozóeszközökön (műhold, repülőgép, helikopter, drón, fix állvány stb.) elhelyezett szenzorok úgy gyűjtenek adatokat, hogy az adatgyűjtő eszköznek (szenzornak) nincs közvetlen kapcsolata a vizsgált tárggyal vagy jelenséggel: a földfelszín tárgyai által különböző hullámhosszon visszavert vagy kisugározott elektromágneses energiát rögzítik. A távérzékelés szót a földfelszínt fényképező műholdak kapcsán kezdték használni és csak később terjesztették ki a rokon adat-felvételezési technikákra is. A távérzékelés fogalmába nem csak az adatok gyűjtését lehetővé tevő szenzorok, az adatok gyűjtésének folyamata, hanem a kapott adatok feldolgozása is beletartozik. A feldolgozásában alapvető szerepe van a vizsgált térrész helyének (GNSS - global navigation satellite systems). A fényképezés (ortofotó, fotogrammetria) a legközismertebb távérzékelési adatgyűjtés. A rendelkezésünkre álló hordozó eszközparkkal, szenzorokkal és kiértékelő szoftverekkel a legkülönbözőbb feladatokat tudjuk ellátni a geodézia, a mezőgazdaság, a környezetvédelem, az ipar vagy katasztrófavédelem területén.
Fotogrammetria és Multispektrális felvételezés
A Central Geo Kft. hat professzionális drónnal rendelkezik nagy felbontású légifényképezéshez, hő és multispektrális felvételezéshez valamint LiDAR mérésekhez (2 db Topcon Sirius Mavinci Surveying UAV /merevszárnyú drón/ Panasonic Lumix Gx1 vagy SONY Alpha 63000 kamerával; DJI S 1000 Octocopter Canon EOS kamerával; DJI Inspire 1 Quadrocopter UHD kamerával; 2 db DJI M300 RTK MicaSense RedEdge MX multispektrális vagy DJI Zenmuse H20T hibrid (hő+RGB) kamerával vagy DJI Zenmuse L1 lézerszkennerrel.
Mobil térképezés
Mobil térképezéshez rendelkezünk egy Leica Pegazus II Mobil Mapping System-mel, mely egy járműre (esetünkben egy összkerékhajtású terepjáróra) szerelt, akár 40 km/órás sebességgel mozgó, mm pontosságú 3D adatgyűjtési technológia. A gyors GPS mérést ötvözi a geodéziai lézeres távolságmérés pontosságával és részletességével. A mérés során másodpercenként 1’000’000 db pont 3D koordinátája kerül rögzítésre.
Statikus lézer szkenner
Állomások, technológiai területek, zsúfolt beruházások esetén kiválóan használható technológia a statikus szkennelés. Cégünk a TOPCON GLS 2000 típusú műszert használja. Az eszköz álláspontonként 120’000 pont/sec adatmennyiséget mér. A több álláspontból történő mérés egységes, regisztrált pontfelhővé alakítható. Az így elkészített pontfelhő tervezési térképek, ütközési vizsgálatok, mozgás és deformáció vizsgálatok, megvalósulási dokumentációk adata lehet.
Pontfelhő készítés
A korszerú lézeres geodézia adatgyűjtő eszközökkel megalkothatjuk környezetünk háromdimenziós modelljét, hasonlóan a Google Street Map-hez, csak ebben a modellben minden egyes pont 3D-s geodéziai koordinátával rendelkezik, így minden pontnak ismerjük a térbeli elhelyezkedését. Ezek a pontok alkotják a pontfelhőt, mely egy virtuális valóságot tud teremteni a felhasználó számára. A hagyományos geodéziai eszközök hatékonysága 3-5 km, 600-1500 pont naponta. A pontfelhő alapú korszerű rendszerek napi 50-100 km és 100 millió pont/km mérésére képesek. Az összehasonlítás szinte lehetetlen. A statikus lézerszkenner, az UAV és a mobil térképező rendszer kiegészítik egymást. Ahol nem lehet autóval közlekedni, vagy a mérési területet gyalogosan megközelíteni, ott az UAV a levegőből térképez. A felmérés időigénye elenyésző a hagyományos technológiákhoz képest. (Pl. 40 km felmérése előkészítéssel együtt 1 nap, hagyományos technológiával 20-30 nap)
Térinformatika
A mért digitális (raszter, vektor) adatokat a célnak és a megrendelőnek legmegfelelőbb térinformatikai környezetben tudjuk kezelni, feldolgozni és értelmezni (Microstation GeoOutlook, Esri ArcMap, AutoCAD, QGIS) egyéb (pl. űrfelvételek, OSM térképek, WMS szerverek tematikus térképei, talajradar felvételei, stb.) térinformatikai adatokkal.
Building Information Modeling
A BIM (Building Information Modeling vagy Management) olyan digitális, felhő alapú építmény-szerkezeti-információs modell, amely elemeinek mennyiségei, tulajdonságai kinyerhetőek és ezekhez különböző információk rendelhetők. A különböző szakági tervek (építészeti, szerkezeti, gépészeti, természetvédelmi) egy 3D modellben való létrehozása, fizikai és funkcionális leképezése megvalósítható aBIM-en belül. Az így elkészült modell a gyűjtött vagy készített összes releváns információt tartalmazza. Ez a formátum az építmény teljes élettartalma alatt használható (4D-vé alakítható), mivel leköveti a létesítmény életútját a koncepciótól, a kivitelezésen, az üzemelésen és a felszámoláson keresztül a rekultivációig. A BIM egy információforrás, amely elősegíti a felelős döntéshozást, és az elkészült információs modell lehetőséget ad a különböző szakágak közötti közvetlen kommunikációra. A BIM intelligens és modellalapú folyamata segítséget nyújt a projektek hatékonyabb, gazdaságosabb és környezettudatosabb kivitelezéséhez és fenntartásához.
A BIM a várhatóan 2023 őszén elfogadandó „az állami építési beruházások rendjéről” szóló törvényben nevesítve lesz: Magyarország Kormánya - Állami építési beruházások rendjéről szóló törvény (kormany.hu).
Távérzékelő eszközpark
Alkalmazási területek
- Megfigyelés, monitoringozás, szemrevételezés
- Fotogrammetria
- Nagyfelbontású állókép készítés
- Mozgókép felvétel
- Ortofotó *(illesztőpontokkal)
- Állag és Állapotfelmérés
- Madártávlati képek azonos helyről, magasságból és perspektívából
BIMFRA & Central Geo - 3D Plant by Bimfra on Sketchfab
Stratégiai partnerünk a BIMFRA KFT. végzi a pontfelhő modellezést.
A technológia előnyei
Gyors állag és állapotfelmérés (állványozás és emberélet kockáztatása nélkül)
- Rövidebb technológiai leállás
- Költséghatékony
- Élőkép
- A pilóta a talajszintről irányít és vizuálisan kontrolál
- Fényképes és mozgóképes dokumentálás, archiválás
- A felvétel bármikor visszajátszható, kiértékelhető irodában
- A nagy felbontás miatt biztonságos távolságból végezhető
- Nehezen vagy nem megközelíthető területek egyszerű elérése
- Mivel nincs ingatlanhasználat, tulajdonosi hozzájárulás nélkül is végezhető